Харків Інформ

Юристка допомогла військовослужбовцю звільнитися від неправомірного боргу у 200 тисяч гривень

Юристка допомогла військовослужбовцю звільнитися від неправомірного боргу у 200 тисяч гривень
305197 ПЕРЕГЛЯДІВ

Бажання допомогти родичці обернулось для учасника бойових дій з Миколаївщини боргом у більш ніж 200 тисяч гривень. Допомогла звільнитися від неправомірно нарахованих кредитних зобов’язань юристка Миколаївського місцевого центру з надання БВПД Вікторія Пазурчик. Про це повідомили в Регіональному центрі з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Миколаївській області.
Наприкінці минулого року до місцевого центру звернувся чоловік, який розповів, що у 2008 році він взяв кредит у сумі 5 тисяч доларів США. Ці кошти він отримав, щоб допомогти родичці, яка зобов’язалась повертати кредит сплачуючи щомісячні платежі. Однак родичка відмовилась виконувати домовленості, відтак чоловік самостійно сплачував борг. Поки у 2020 році за місцем роботи клієнта не надійшов виконавчий напис приватного нотаріуса, в якому було казано, що банківська установа передала право вимоги за договором іншій фінансовій організації, яка у свою чергу вимагає із нього 7 300 доларів США боргу за кредитом. В перерахунку на українську валюту це сума майже у 207 тисяч гривень. Вказана сума, явно не відповідала дійсності та була в рази завищена.
Вивчивши матеріали справи юристка підготувала позовну заяву до суду, в якій вказала, що виконавчий напис вчинений з порушенням вимог чинного законодавства України, оскільки подані банком приватному нотаріусу документи не підтверджували безспірності заборгованості позивача за кредитним договором, що є обов’язковою умовою для вчинення напису. Також порушено строки давності для видачі виконавчого напису, оскільки з дня виникнення права вимоги минуло більше трьох років. Крім того, приватний нотаріус вчинив виконавчий напис без підтвердження фактичного отримання позивачем вимоги банку про усунення порушень за кредитним договором, що також має важливе значення для встановлення безспірності заборгованості.
За результатом розгляду справи суд прийняв рішення задовольнити позовні вимоги та визнати виконавчий напис нотаріуса таким, що не підлягає виконанню.

Що таке виконавчий напис та в яких випадках доцільно звертатися до суду за його оскарженням розповідає начальниця відділу правопросвітництва та надання безоплатної правової допомоги Миколаївського місцевого центру з надання БВПД Вікторія Пазурчик

Слід пояснити, що Законом України «Про нотаріат» передбачено, що для стягнення грошей або витребування від боржника майна нотаріуси вчиняють виконавчі написи на документах, що встановлюють заборгованість. При цьому одним з ключових моментів для вчинення виконавчого напису є подання документів, що підтверджують безспірність заборгованості або іншої відповідальності боржника перед стягувачем. Найчастіше виконавчі написи вчиняються на кредитних договорах. Тобто банк або інша фінансова установа, не доводячи наявність заборгованості в судовому порядку, звертаються до нотаріуса, який вчиняє напис. І тоді кредитор одразу може звернути його до примусового стягнення, оскільки напис є виконавчим документом.
Відповідно до статті 89 Закону України «Про нотаріат» у виконавчому написі повинні зазначатися:
1. дата (рік, місяць, число) його вчинення, посада, прізвище, ім'я, по батькові нотаріуса, який вчинив виконавчий напис;
2. найменування та адреса стягувача;
3. найменування, адреса, дата і місце народження боржника, місце роботи (для громадян), номери рахунків в установах банків (для юридичних осіб);
4. строк, за який провадиться стягнення;
5. суми, що підлягають стягненню, або предмети, які підлягають витребуванню, в тому числі пеня, проценти, якщо такі належать до стягнення;
6. розмір плати, сума державного мита, сплачуваного стягувачем, або мита, яке підлягає стягненню з боржника;
7. номер, за яким виконавчий напис зареєстровано;
8. дата набрання юридичної сили;
9. строк пред'явлення виконавчого напису до виконання;
10. інші відомості, передбачені статтею 18 Закону України «Про виконавче провадження».
У тому випадку, якщо нотаріусом не було дотримано вимоги щодо надання стягувачем документів, на підставі яких можливе вчинення виконавчого напису та інших вимог закону щодо вчинення виконавчого напису, боржник може реалізувати своє право на звернення до суду з позовною заявою про визнання виконавчого напису нотаріуса таким, що не підлягає виконанню.

Куди звертатися?
Для скасування виконавчого документу у судовому порядку необхідно звертатись до суду за місцем Вашої реєстрації, навіть якщо банк або виконавець чи нотаріус в іншому місті.
В позовній заяві необхідно зазначити підстави для скасування виконавчого документу, а також надати відповідні документи на їх підтвердження. Це може бути: договір із банком, відомості про сплату вами заборгованості, відомості про виконання зобов’язань в повному обсязі.

© 2020 kharkiv-inform

Мої відео